Beidziet uztraukties ....

Vai jūs pavadāt savas dienas noraizējies, nemierīgs un neskaidra satraukuma mākts? 

Vai jums liekas, ka visu laiku atrodat iemeslu par ko uztraukties? 

Vai jūs dažreiz jūtaties nomākts, iedzīts strupceļā? 

 Vai vēlaties just spēku, lai tiktu galā ar visām dzīves grūtībām? Vai jūs vēlaties pamosties katru rītu mierīgs, pārliecināts un enerģijas pilns? Jūs to varat! 

 

Visiem ir trauksme

 Trauksme ir normāls un dabisks  izdzīvošanas mehānisms. Visiem vajadzīgs zināms trauksmes līmenis: tas palīdz mums apzināties briesmas un pasargā mūs no ļaunā. Trauksme kļūst par problēmu tikai tad, kad tā kļūst par dzīvesveidu. 

 Trauksmi var iedalīt trīs grupās, vispārēja trauksme, fobijas un panikas lēkmes. Šobrīd runājam par vispārēju nemieru, trauksmi, kurai, šķiet, nav īpašu iemeslu. Apmēram pieci procenti iedzīvotāju cieš no vispārējas trauksmes, bet lielākā daļa pat nezina, ka to var likvidēt un uzlabot savu  dzīves kvalitāti kopumā. 

 Atbrīvošanās no hroniskas  trauksmes var aizņemt vairākus seansus, lai sasniegtu vajadzīgo  kontroles un miera līmeni atbilstošu  klienta vajadzībām.

 Kāpēc tā?

Trauksme bieži rodas dažādās  darba situācijās vai  partneru savstarpējās attiecībās, kuras  rada stresu, pēc tam tas pārņemot  arī citas dzīves situācijas. Vai arī  personai ir bijis konkrētā laika posmā  saspringts dzīves periods, radot zināmu stresu, un šis trauksmes līmenis ir kļuvis par ieradumu. Cilvēkam varbūt ir bijusi dramatiski saspringta situācija, un pat tad, kad viss ir nokārtojies, stress un nemiers paliek- rodas  vispārēja trauksme. 

Satraukums bez iemesla ir hroniskas trauksmes priekšvēstnesis, cilvēks bez iemesla nevar pārstāt raizēties  par nākotni. Ja trauksmei nav iemesla, cilvēki sāk uztraukties par to, kāpēc viņi jūtas nemierīgi. Tas izraisa vēl lielāku nemieru un tādējādi problēma vēl vairāk pasliktinās. Cilvēkiem, kuriem ir nepamatota trauksme parasti  izdodas kontrolēt šo procesu , bet problēma paliek. Centieni kontrolēt  trauksmes domas izraisa pastiprinātu  stresu un situācija var kļūt nopietnāka.

 Terapija

 Lai pārvaldītu trauksmi efektīvi, ir nepieciešams izjaukt ciklu. 

 Pirmais solis ir palīdzēt klientam saprast, kā šis process darbojas,  parādīt veidus, kā  kontrolēt  situācijas, kuras  rada stresu .

 Relaksācija

Klients ir jāapmāca, kā  relaksēties. Tas  mazina stresa hormonu līmeni ķermenī. Daudzi trauksmaini  cilvēki nevar atcerēties  un iedomāties( jo ne reizi tā nav jutušies), kā tas ir būt  mierīgam. Relaksācijas metodes var piemērot uzreiz , tikko  rodas saspringta situācija . Vienkārši ļaujot  klientam atbrīvoties no pastāvīga stresa .

Vizualizācija

 Lielākā daļa no stresa cēloņiem mūsu ikdienas dzīvē rodas domājot par nākotnes notikumiem, tie paši par sevi neizraisa stresu, bet  cilvēki  bieži vien domā –kas notiks, ja notiks.... (bieži vien šīs pārdomas nav pozitīvisma pilnas). Domāšanas  veids, ka varētu notikt  kaut kas slikts, izraisa vēl vairāk stresa un rada daudz lielāku nemieru. 

 Klients tiek mācīts, kā izmantot vizualizācijas, lai radītu labāku priekšstatu par to, kā mazināt reakciju uz stresu un nemieru izraisošiem faktoriem. Tas dod klientam iespēju vizualizēt pozitīvus rezultātus, lai jebkurā situācijā automātiski mazinātu potenciālās stresa situācijas, tādējādi  izjaucot cikla mehānismu, pirms tā uzsākšanas.

 Submodalitātes Pārveidošana

 Viss ko mēs darām, viss ko mēs redzam vai dzirdam automātiski „liek”  zemapziņai meklēt, kāda  pieredze līdzīgās situācijās ir bijusi pagātnē. Šis process parasti notiek neapzināti. Tomēr cilvēkam, kuram ir paaugstināts trauksmes līmenis, viss notiekošais jau ir potenciāla katastrofa. Prāts ātri „pārskata” savu "kartotēku " un izvēlas vienu vai divas atmiņas. Katru reizi, kad trauksmaina persona nonāk līdzīgā situācijā,  zemapziņa protams aktivizē trauksmaino uzvedības paternu, kurš jau ir kļuvis par ieradumu. 

 Praksē cilvēki var iemācīties atpazīt jebko, kas izraisa reakciju. Persona var „pārskatīt”  savas atmiņas un apzināti izvērtēt tās.  Ja atmiņas nesagādā problēmas, tad viss ir kārtībā, ja  tās  tomēr rada sava veida negatīvas asociācijas, tad  izmaiņas submodalitātē  var noņemt šo negatīvismu.

 Klientam tiek parādīts, kā izmantojot submodalitātes izmaiņas var tikt galā ar jebkura veida nomācošajām atmiņām.

 Post Hipnotiskā suģestija

Klientam tiek dota virkne ar posthipnotiskām suģestijām par to, kā viņi rīkosies tad, kad nonāks saskarē ar stresu izraisošu situāciju. Post hipnotiskas suģestijas ļauj klientam izmantot  iepriekš „iestudētus”  uzvedības modeļus, nevis reaģēt nepatīkamās situācijās ar stresu un paniku. 

 Tiešās  suģestijas

 Sesija  sevī ietver arī tiešās suģestijas, lai palielinātu personas pārliecību  stresa situācijās. 

 Atkārtotas sesijas

 Daudzos gadījumos trauksme var būt  saistīta ar dažām nopietnākām problēmām, piemēram,  cilvēkam trūkst pašvērtējuma. Bieži ir lietderīgi apsvērt iespēju izmantot hipnozi, lai risinātu šīs problēmas.